על הסרט

trailer
לחצו על הפוסטר בכדי לצפות בקדימון

כשאבי נפטר, לפני תשע שנים, מצאתי בבית שלו ערימת סרטי 8 מ״מ, שהוא צילם בילדותי. שלחתי אותם למעבדה שמתמחה בטיפול בסרטים ישנים, וכשהם חזרו, הבנתי שמצאתי אוצר. במהלך שנות ה-60 וה-70, תיעד אבי את בני המשפחה שלנו. כשהייתי בן 10 הורי התגרשו, והסרטים נשכחו.  הצילומים הצבעוניים והמרהיבים כללו גם תיעוד נדיר של סבא וסבתא שטראוס ושל המפעל המשפחתי, בראשית דרכו.

בעקבות מציאת הסרטים, יצאתי למסע שנע בינהם לבין הזכרונות שלי. הוא מתרחש בהווה המשפחתי, בין הפטירה של אבי ועד היום, ובמהלכו נבנה הנרטיב של העבר. משנות ה-30 וימיה הראשונים של המחלבה הקטנה שהקימה משפחת שטראוס, דרך סיפור ההתאהבות של הורי, הנישואים, חיי המשפחה, העסק המצליח והגירושים. כך נחשפת סאגה, המתפרשת על פני כ-80 שנה, שבמרכזה משפחה המוכרת לכולם, אבל סיפורה ידוע רק למעטים.  

הניצוץ שמניע את הסיפור, ובמידה רבה גם מכתיב את מהלכו ואת סופו, הוא המפגש בין העולמות מהם הגיעו ההורים שלי. אבא שלי, ולול, גדל במשפחה ענייה וקשת יום, ובנעוריו, התייתם משני הוריו. המפגש עם אמא שלי, רעיה שטראוס, הוביל לחתונה ולהצטרפות למפעל המשפחתי ולשבט הייקי המגובש. אבא השתלב בהצלחה במשפחה ובעסק, אבל תמיד חש כ-Fremdes Fleisch, בשר זר, הכינוי האירוני לו זכו החתנים והכלות במשפחת שטראוס.

בעקבות המפגש עם הסרטים של אבי, חזרתי לצלם את האנשים שהופיעו בהם - אימי, אחי ואחותי, שעבודת הדוקטורט שלה עסקה בעסקים משפחתיים. ראיינתי גם את אחיותיו של אבי, את חברתו הראשונה ואת דודי מיכאל, שעבד עם אבא. במהלך התקופה הארוכה בה עבדתי על הסרט, תיעדתי גם את האירועים המשפחתיים בהם השתתפתי.

השזירה של הסרטים של אבי בצילומים שלי והתנועה בין הזמנים והעולמות, אפשרו לי לבחון מחדש, דרך סיפור ההיכרות והגירושים של הורי, את המורכבות הכרוכה בנאמנויות משפחתיות ובעבודה בעסק משפחתי – ובסופו של דבר, להבין טוב יותר את אבי. כך נרקם מחדש סיפור הילדות שלי וסרטי הילדות האילמים מצאו קול.